Co zrobić, żeby dziecko nauczyło się dysponować pieniędzmi?

Zmagamy się z problemami finansowymi. Tymczasem nasze dziecko przychodzi i prosi o gadżet, którego reklamę właśnie widziało w telewizji. Chcąc je uszczęśliwić, włączamy komputer i sprawdzamy, gdzie taki gadżet można kupić. Jednak widzimy cenę i… No cóż, na pewno nie teraz, kiedy rachunki wciąż czekają na opłacenie, a zakupy na przyszły tydzień jeszcze nie zostały zrobione. Co można zrobić, aby nauczyć dziecko, jak dysponować pieniędzmi?

 

1. Kieszonkowe

Rozporządzając własnymi pieniędzmi, nawet drobnymi, dziecko uczy się odpowiedzialności i praktycznego podejścia do wydatków. Musi podejmować decyzje i priorytezować swoje potrzeby.

2. Rozmowy na temat domowych wydatków

Nie ma sensu trzymać dzieci z dala od wiedzy na temat domowego budżetu. Poprzez wspólne planowanie wydatków pokazujemy, że im ufamy i traktujemy je poważnie. Dzięki temu nabierają wiary w siebie. Poza tym, uczą się zarządzania budżetem, dowiadują się, jak działa gospodarstwo domowe, jakie są jego potrzeby. Rozmawiając z dziećmi o wydatkach, chronimy je przed staniem się nieświadomymi, niepraktycznymi dorosłymi, którzy nie potrafią poradzić sobie ze sprawami finansowymi. Mamy też dodatkową motywację, aby dobrze gospodarować – przecież chcemy stanowić jak najlepszy przykład dla naszych maluchów.

3. Akcje szkolne

Wiele szkół prowadzi akcje oszczędnościowe, charytatywne, zbiórki pieniędzy itp. Jeżeli w szkole twojego dziecka nic podobnego się nie odbywa, warto wyjść z propozycją. Może dzieciaki mogłyby wspólnie odkładać pieniądze na szkolną wycieczkę? Albo na zakup karmy dla miejscowego schroniska dla zwierząt? Przykładem szkolnej akcji oszczędnościowej jest SKO – Szkolna Kasa Oszczędnościowa.  Inspiracją może być też Liceum, które zgłosiło się do akcji zwanej Tygodniem Dla Oszczędzania.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s